#18 – Recenze alba

Společnost Saal Digital, která se zabývá různými druhy tiskovin, nabídla v rámci své kampaně fotografům k vyzkoušení jejich fotoalbum, nebo fotoknihu, chcete-li, a to výměnou za recenzi. Tuto lákavou nabídku jsem rád využil a musím říct, že jsem dobře udělal.

Začnu pěkně popořadě, tedy od stažení a instalace programu, přes který se album tvoří, přes samotné skládání fotografií do alba a jejich rozložení, odesílání, platby a doručení objednávky, až po samotné provedení produktu.

Program a jeho prostředí

Všechno začíná u stažení programu Saal Digitalu, který se jmenuje Saal Designer který lze bez potíží nalézt na webu společnosti. Stažení a instalace je standardní a bezproblémová. Po spuštění programu jsem se docela pral s jeho prostředím. Přišlo mi nelogické, resp. je příliš sugestivní. Poměrně dlouho mi trvalo, než jsem našel šablonu rozložení fotografií, které nebude nijak speciální, tedy nebude natočené, kde se fotky nebudou překrývat a podobné “moderní” aspekty. Já mám rád jednoduché věci a můj cíl byl, tak jak jsem zvyklý, skládat dvě fotky na stránku, se stále stejnou mezerou mezi fotkami navzájem a mezi fotkami a okrajem stránky. V této fázi jsem byl programem docela zklamán a zklamání dále pokračovalo. Než jsem přišel na to, jak nastavit formu skládání fotek na stránky, stále mě to málem nervy. Nicméně byl to můj první styk s takovým programem, dosud jsem alba skládal v InDesignu ručně a tak je možné, že jiní uživatelé se zkušenostmi s programy jiných společností budou jako ryby ve vodě. Jakmile jsem ale přišel na mechanismus ovládání programu, fotky jsem nahodil poměrně rychle. S fotkami se pracuje snadno, dají se snadno v umístění posouvat apod. Užitečné je zobrazení „milimetrové“ mřížky na stránce, nicméně považuji za nepovedené, že při rozložení dvou fotek na stránku má rámeček pro vložení fotky uložený přesně mezi linky mřížky… Toto nechápu. Stejně tak nechápu, proč program nezobrazuje pravítko s vyznačením středu (horizontálního i vertikálního) jednotlivých stránek. Program sice reaguje na zarovnání dvou fotek nad sebe a podobné situace vyhozením vodící linky, ale absenci pravítek považuji za zvláštní. Kdybych měl takto skládat fotky bez šablony, trvalo by mi to velmi dlouho a během té doby by mě asi přešla chuť. V nastavení jsem nenašel možnost pravítka zapnout, ale pokud se tam někde nachází, je i toto zpětnou vazbou programátorům. Celkově tato situace znesnadňuje např. vystředění loga na úvodní stránce a trochu jsem v tomto tápal. Nakonec jsem zaujal určitou teorii, vycházející z mých zkušeností při realizaci alb podobnou technologií a zvolil umístění loga. Na stránky není problém vložit texty, popř i jiné obrázky, jako je logo apod., s objekty lze hýbat, různě je upravovat a tyhle akce jsou již intuitivní a nejsou ničím komplikovány. Zmíním zde ještě možnosti volby desek, které jsou opravdu široké. Můžete volit od základních pevných desek, přes vatované měkké desky až po luxusní kožené. Škála je obrovská a podle obrázku vypadají všechny varianty moc hezky, všecka čest.

Dokončení, platba a doručení objednávky

Chtěl jsem v rámci této akce vyzkoušet několik věcí, abych zjistil, jak to Saal zvládá. Za prvé jsem chtěl vyzkoušet, jak se budou chovat na jedné stránce barevná a černobílá fotografie, což v klasickém tisku bývá trochu problém – černobílá fotka je tištěna barevným nastavením tiskárny a většinou nese nějakou barvu, tzv. táhne (např. dozelena, dočervena apod.). Další zkouškou měla být práce s barevným prostorem. Saal poskytuje své ICC profily pro různé produkty, nicméně mně šlo o vyzkoušení, zda má kalibrace (která mi v rámci běžně realizovaného tisku generuje velmi přesné výsledky) bude fungovat i jinde. Poslední věcí, kterou jsem chtěl vyzkoušet, byla jakási inteligence při zhotovení. Záměrně jsem zvolil album velikosti A5 a nacpal do něj 60 stran. Čekal jsem, jestli mi dojde cihlička, nebo jestli se s tím výrobce vyrovná a např. sníží gramáž papíru a produkt bude vyvážený. Jak to dopadlo, to se dozvíte dál. Poté, co jsem měl všechno nachystané a zkontrolované (jakmile se neučíte s programem zacházet, je práce rychlá a např. zkontrolovat celý projekt není problém), objednávku jsem odeslal. Platba proběhla přes PayPal a bez jakéhokoli problému. Za tři dny mi pak byl doručený očekávaný balíček. Balení bylo ukázkové, jak se na velkou firmu sluší a patří.

Dojem z výsledného produktu

Po vybalení jsem byl velmi příjemně překvapen. Umístění loga na úvodní stránce jsem zvolil dobře a je ve středu. Pokud ne na milimetry, tak aspoň opticky. Matná obálka, kterou jsem zvolil, působí velmi decentně. Album působí kompaktním dojmem, listy jsou silné akorát a celek působí adekvátně a odladěně. Vazba alba je velmi přesná a neplýtvá místem. Prostor mezi listy a obálkou ve vazbě je minimální, ale vazba o obálku nedře. Po otevření alba jsem byl nadšen. Tisk je na jedničku. Barvy jsou reálné, přesně jak je znám z monitoru. Černobílá je bez barevného nádechu, a to i v kombinaci s barevnými fotkami na stejné stránce. Co mě ale dostalo nejvíce, je provedení samotných stránek. Zvolil jsem matou variantu a celé stránky jsou potaženy matnými filmem, který má velmi jednou strukturu a vypadá celkově velmi exkluzivně a luxusně. Ohyby jednotlivých listů jsou velmi přesné a listy se dobře otáčí.

Celkově tedy hodnotím službu společnosti Saal Digitalu velmi pozitivním dojmem. Trochu rozpačitý pocit z prostředí programu si časem sedne, jiné aspekty jsou na jedničku. Rozhodně se tento produkt stane stálicí v mé nabídce. Více už v následujících fotkách 🙂

Logo sedí. Cílem bylo vyzkoušet, jestli půjde na střed. Splněno na jedničku.

Vazba je perfektní. Takhle to má vypadat.

Barvy sedí perfektně a matné provedení je decentní a velmi příjemné na pohled i dotek.

Ohyby jsou provedeny přesně a listy se dobře otáčí.

A na závěr oblíbený test černobílé. Většina tiskáren s ní má problémy, tady se však žádné nekonají – černobílá je opravdu černobílá, bez nádechu a ujíždění.